Οι εισφορές μειώνονται αφού οι εισφορές είναι συνδεδεμένες με την ασφαλιστική κατηγορία.
Π.χ. εγώ που είμαι μετά το 1993 ("νέος") ασφαλισμένος με 22 έτη ασφάλισης και θα έπρεπε να πληρώσω ~6.000€/έτος (3η ασφαλιστική κατηγορία), τώρα θα πληρώσω ~4.000€/έτος (1η ασφαλιστική κατηγορία) .

Αυτό θα ισχύει μόνο για το 2015 και το 2016. Από το 2017 επανερχόμαστε σ' αυτά που ξέραμε.

Για τα αναδρομικά από τον Ιούλιο του 2011 δεν ξέρω τι θα γίνει. Αν δηλαδή θα μας τα χρεώσουν τώρα ή θα πάρουν κι αυτά αναβολή.

Η σύνταξη μειώνεται καθότι η σύνταξη συνδέεται πλέον με το τι έχεις πληρώσει ως ασφαλιστικές εισφορές στη διάρκεια του εργασιακού σου βίου. Αυτή η σύνδεση ισχύει, αν δεν κάνω λάθος, για τις εισφορές που θα πληρωθούν από 01.01.2015.

Η όλη κατάσταση είναι μια μετάθεση του προβλήματος στο μέλλον. Πάγια τακτική όλων των ελληνικών κυβερνήσεων μέχρι σήμερα.

Γενικώς, το ασφαλιστικό με την υπογεννητικότητα, τη μετανάστευση, την ανεργία, την εισφοροδιαφυγή, τις πρόωρες συντάξεις, τις υπέρογκες και άδικες συντάξεις για ορισμένους προνομιούχους, ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ!

Η μείωση των συντάξεων κατά 30% που ζητά η δρακουλέσκου δεν είναι παράλογη.
Παράλληλα όμως θα πρέπει να μειωθεί και ο ΦΠΑ, ο φόρος στο πετρέλαιο θέρμανσης, οι συντελεστές φορολόγησης, οι ασφαλιστικές εισφορές, να καταργηθεί ο ΕΝΦΙΑ και πολλά άλλα.
Αν γίνου όλα αυτά όσον αφορά τη φορολόγηση, τότε η αγοραστική δύναμη των συνταξιούχων δεν θα μειωθεί κι αυτό είναι το ζητούμενο.